а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виршла

мн. виршли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23022
Вид тенок колбас од фино посно месо.
Англиски: sausage Германски: Würstchen Албански: salsiçe
Употреба: Гастрономија