а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вирус

мн. вируси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9514
Микроорганизам поситен од бактерија што може да предизвика заразна болест.
Англиски: virus
Употреба: Медицина
Примери:
По навлегувањето на вирусот во крвта, се јавува висока температура.