а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вирулентен

вирулентниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 43133
1. Акутен, што брзо се шири.
Англиски: virulent
Употреба: Медицина
Примери:
вирулентна болест
2. лош, злобен, поган
Англиски: virulent