а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виртуоз

мн. виртуози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16012
1. Врвен репродуктивен уметник, во прв ред музичар, кој совршено владее со техниката на својата уметност.
Англиски: virtuoso Албански: virtuoz
Употреба: Музика и танц
Примери:
виртуоз на виолина
виртуоз на хармоника
2. Добар познавач на нешто, мајстор во својата работа.
Англиски: virtuoso Албански: virtuoz
Употреба: Преносно значење , Разговорно