а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виртуелен

виртуелни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2792
Измислен, невистинит, што го има само како можност, што може да се пројави.
Англиски: virtual
Употреба: Информатика
Примери:
виртуелен свет
Изведенки
1. виртуелно прил.
2. виртуелност ж.