а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вирологија

(едн.) вирологијата
Вид збор: Именка, женски род
Наука за вирусните заболувања.
Англиски: virology
Употреба: Медицина
Примери:
институт за вирологија
Изведенки
виролошки прид.
виролошкиот