а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вири

вират
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26583
1. Собира вода или друга течност во вид на вир, прави вир.
Англиски: gush Албански: mbledh
Примери:
Под карпава вири.
2. Се вири, се собира вода во вдлабнатина, се прави вир.
Англиски: gush Албански: papërmbajtur
Примери:
Тука водата се вири.
3. Се гледа само еден дел.
Англиски: peek Српски: вири Албански: përgjoj
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Пред мене стои завиткана кутија од која вири машната.
Изведенки
вирење ср.
глаг. им.