а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вирее

виреат; виреј, вирејте; виреев, вирееја; виреел; виреен; виреејќи; виреав, виреаја; виреал; виреан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8890
За растение - расте, успева.
Англиски: grow
Примери:
Во нашата држава виреат некои индустриски билки.
Борот вирее до определена надморска височина.
Изведенки
виреење ср.
глаг. им.