а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виор

мн. виори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8824
1. Многу силен ветер.
Англиски: wind Албански: stuhi
Примери:
Високите буки зафатени од виорот се виткаат, крцкаат, допирајќи се со врвовите.
Виорот на есенските луњи се слуша низ оџакот.
2. Состојба на полн развој, на силен разгор.
Англиски: whirlwind Албански: shakullinë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во виорот на војната.