а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виори

виорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18473
1. Виуличаво разнесува, прави да се вее во воздухот, обично нешто лесно.
Англиски: waft Албански: valëzon
Примери:
Силниот ветар ги виореше првите силни снегулки и исушени лисја.
Ветрот виореше низ полето.
2. (се виори) Виуличаво се разнесува, се вее во воздухот.
Англиски: wave Албански: valvitë
Примери:
Знамињата на бандерите се виореа.
Изведенки
виорење ср.
глаг. им.