а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вилин

вилиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27549
Што припаѓа, што се однесува на вила.
Англиски: fairy
Примери:
Вилините уши станаа најнова мода, што се однесува на пластичните операции.