а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виленик

Вид збор: Именка, машки род
Шумско растение со ситни бели цветови.
Латински: Circaea lutetiana Англиски: enchanter's nightshade Албански: lloj bime, shtrigë Parisi
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Изведенки
виленички прид.
виленичка
Пример: виленичка трева