а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видува

(се) видуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18548
(се) гледа, види
Англиски: see Албански: shikoj, shoh
Примери:
Се видуваат еднаш во годината.
Изведенки
видување ср.
мн. видувања
Пример: До видување!