а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видоизмени

видоизменат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31384
1. Смени изглед, форма на нешто, направи видлива промена.
Англиски: change appearance Албански: ndryshoj
Примери:
Комисијата го видоизмени својот првобитен предлог.
Современата техника го видоизмени животот на нашите луѓе.
2. (се видоизмени) Си измени изглед, форма на нешто.
Англиски: change appearance Албански: ndryshoj
Примери:
При други климатски услови овие растенија и животни се видоизменија.
Изведенки
1. видоизменува несв.
(се) видоизменуваат
2. видоизменување ср.
глаг. им.