а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вибрафон

мн. вибрафони
Вид збор: Именка, машки род
Ударен музички инструмент со вибрирачки тонови.
Англиски: vibraphone
Употреба: Музика и танц
Изведенки
1. вибрафонист м.
мн. вибрафонисти
2. вибрафонистка ж.
мн. вибрафонистки
3. вибрафонистрички прид.
вибрафонистичкиот