а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вземи

Вид збор: Прилог
Ранг: 13817
1. Во земјата, под површината.
Примери:
Ги запретува гламните вземи да се изгаснат.
2. До површината на земјата.
Примери:
Тој шепоти и гледа вземи.
Жив вземи не се влегува.
3. Се кажува како поттик да се бара излез, да се издржи во тешка ситуација.
4. Помирување со судбината.
Примери:
Вземи пропадна од срам - многу се усрами.
Вземи пропадна - исчезна, никој не може да го најде.