а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вжеже

вжежат; вжежи, вжежете; вжежав, вжежаа; вжежал; вжежан; (ќе) вжежев, (ќе) вжежеа; (ќе) вжежел; вжежен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Станува жежок до усвитеност.
Англиски: heat up Албански: nxehet
Примери:
Го вжежа каменот и во крпа го стави на болното место да го топли.
2. Загрее нешто што вообичаено е на пониска температура.
Англиски: warm up Албански: nxehet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Крвта му ги вжежа образите.
Изведенки
1. вжежува несв.
вжежуваат
2. вжежување ср.
глаг. им.