а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вжарен

вжарени
Вид збор: Придавка
Ранг: 9082
1. Што е усвитен, загреан до состојба на жар.
Англиски: red-hot
Примери:
Вжарено железо.
Вжарена печка.
2. Што има изглед на жар, на зажареност.
Англиски: glowing
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вжарени очи.
Изведенки
вжареност ж.