а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веѓосува

веѓосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Бојосува веѓи.
Албански: vetullohem, ngjyros vetullat
2. (се веѓосува) Си ги бојосува веѓите.
Албански: ngjyros vetullat
Изведенки
веѓосување ср.
глаг. им.