а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веш

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24250
долна облека, долна преслека
Англиски: underwear Германски: Unterwäsche Српски: веш
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Излезе дека некоја другарка или другар ми земале долен веш и ми направиле лоша магија.
Фројд бил папучар со надреалистички очи вперени во валканиот веш на неговата снобовски дебело нашминкана жена.