а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вешт

вешти
Вид збор: Придавка
Ранг: 3452
1. Што има практика, способност, умеење за лесно и брзо извршување на некоја работа.
Англиски: skilled
Примери:
Вешт мајстор.
Вешти раце.
2. Што умее лесно да се снајде да се извлече од секаква ситуација.
Англиски: crafty
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вешт трговец.
Изведенки
вешто прил.
Пример: Пловеше вешто низ тесниот канал.