а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вештина

мн. вештини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2381
1. Способност за вршење определена работа со леснотија, брзо и добро.
Англиски: dexterity Албански: shkathtësi
Примери:
Вештина на изработка на предмети од дрво.
2. умеење, снаодливост
Англиски: skill Албански: shkathtësi
Примери:
Со голема вештина се пробиваше во животот.