а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вештер

мн. вештери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19137
1. Мистично зло суштество.
Англиски: witch Албански: shtrigan
2. Лош, стар човек.
Англиски: witch Албански: shtrigan
Примери:
Ене иде стариот вештер.
Изведенки
вештерски прид.
вештерските