а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вештачи

вештачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 42567
Дава стручно мислење за одредено прашање пред судски орган.
Англиски: expertise
Употреба: Правда
Примери:
Во тој спор вештачеше архитектот Арсовски.