а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вештак

мн. вештаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11044
Специјалист поканет пред суд да даде мислење по одделно прашање од својата струка.
Англиски: expert witness
Употреба: Правда
Примери:
Мислењето на вештакот ги потврди сомневањата на судот.