а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечност

(едн.) вечноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1731
1. Својство на тоа што е вечно.
Англиски: eternity Албански: përjetësi
2. Време без почеток и крај.
Англиски: eternity Албански: përjetësi
3. Многу долго време.
Англиски: eternity Албански: përjetësi
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Кај си, те чекам цела вечност.
4. задгробен живот
Англиски: afterlife Албански: amshim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се пресели во вечноста.