а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечна

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3047
пекол
Англиски: hell Албански: ferr
Употреба: Архаизам , Религија
Примери:
Под земјата била вечната, живеалиштето на сотоната.