а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечеринка

мн. вечеринки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22841
1. вечерна забава
Англиски: evening party Албански: mbrëmje gazmore
Примери:
Младите приредуваа вечеринки во општинската зграда.
2. вечерина
Англиски: evening Албански: mbrëmje
Употреба: Хипокористика
Примери:
Една вечеринка, на мракот војската влезе во селото.