а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечерина

мн. вечерини
Вид збор: Именка, женски род
Приквечер, време пред да настапи вечер.
Англиски: dusk
Примери:
Една вечерина се врати тој од туѓина.