а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечерва

Вид збор: Прилог
Ранг: 1798
Во оваа вечер.
Англиски: tonight
Примери:
Тој ќе дојде вечерва да се види со своите пријатели.
Вечерва треба да се навади градинчето.