а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечерашен

вечерашниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20898
Што се однесува на оваа вечер.
Примери:
вечерашната претстава
Жената го сипа измолзеното вечерашно млеко во крблата и го покри со цедилото.