а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветвее

ветвеат; ветвеј, ветвејте; ветвеев, ветвееја; ветвеел; ветвеен; ветвеејќи; ветвеав, ветвеаја; ветвеал; ветвеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44673
За облека - станува ветво, избледува, се лити, се аби.
Англиски: wear off
Примери:
Изложени на дожд и сонце, алиштата брзо ветвеат.
Изведенки
ветвеење ср.
глаг. им.