а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вест

мн. вести
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1123
1. Известување за нешто.
Англиски: news Албански: lajm
Примери:
Имам убава вест за тебе.
Спортски вести.
2. Предниот дел од селска женска капа.
Употреба: Дијалектен збор
3. Долните водорамни гранки на дрвото.
Изрази
Шири вести - пренесува гласови (обично непроверени, неточни).