а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

весло

мн. весла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10552
Дрвен предмет во вид на лопата, што служи за движење на чамецот или на друго превозно средство по вода.
Англиски: oar
Примери:
Со леснина замавнуваше со веслата, а потем го пушташе чунот да лизга по водага.