а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верују

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 56580
1. Црковен текст во кој накратко се предадени основите на христијанската вера.
Англиски: credo Албански: kredo
Употреба: Неменлив збор , Црковен термин
2. Систем од убедувања, погледи, принципи.
Англиски: creed Албански: kredo
Употреба: Неменлив збор , Преносно значење , Религија