а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вертикален

вертикалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13675
Што е исправен.
Англиски: vertical
Примери:
вертикална линија
Изведенки
1. вертикално прил.
Пример: Делот треба да се постави вертикално на лежиштето.
2. вертикалност ж.