а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вертикала

мн. вертикали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12946
Исправена, права линија што формира прав агол со хоризонтална површина.
Англиски: vertical
Употреба: Математика