а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

версификација

мн. версификации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45206
1. Пишување, создавање стихови.
Англиски: versification Албански: vargëzim, vjershërim
Употреба: Лингвистика
Примери:
Тој е голем мајстор на версификација.
2. Наука за стиховите.
Англиски: versification Албански: metrikë
Употреба: Лингвистика
Изведенки
версификациски прид.
версификацискиот