а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венеролог

мн. венеролози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37066
Лекар - специјалист за венерични болести.
Англиски: venereologist
Употреба: Медицина
Примери:
Првиот Конгрес на венеролозите во Македонија се одржа во Охрид, 1996 година.