а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вена

мн. вени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5880
Цевчест крвен сад низ кој крвта од организмот се враќа во срцето.
Англиски: vein Албански: venë, dell
Употреба: Анатомија
Примери:
Повторно проструи крвта низ вените.
Попуштени вени.
Изведенки
венски прид.
венскиот