а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велможа

мн. велможи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29236
Богат и влијателен вршител на една од највисоките државни функции во некои земји.
Англиски: grandee, potentate
Употреба: Историја