а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

величествен

величествени
Вид збор: Придавка
Ранг: 5397
Што предизвикува воодушевување, почитување.
Англиски: magnificent
Примери:
величествена глетка
величествено откритие
Изведенки
1. величествено прил.
Пример: Сочните лисја величествено затреперија над срушеното дрво.
2. величественост ж.