а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

величање

мн. величања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 28145
славење, фалење
Англиски: celebration
Примери:
Никакви возвишувања и величања на човекот не можат да направат ништо против неговото вистинско понижување.