а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вез

мн. везови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8810
1. Украсна извезена шара на ткаенина или на некој друг предмет.
Англиски: embroidery Албански: qëndis
Примери:
Народен вез.
Едноставен вез од црвено и црно.
Богат вез.
2. Везење, изработка на шари на ткаенината.
Англиски: embroidery Албански: qëndis
Примери:
Нејзината рака го владееше префинетото мајсторство на ситниот вез.
3. Платно што се везе, што е извезено.
Албански: qëndis
Примери:
Бабата ги остави везовите и тргна кон вратата.
Од Загреб се набавуваа везови врз брокат.