а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

везир

мн. везири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4881
Висок државен достоинственик во Отоманската Империја, носител на граѓанска и воена власт, министер.
Англиски: vizier Турски: vezir
Употреба: Административен термин , Историја
Примери:
По краток престој во Солун тој беше поставен за везир на Босна.
Велик везир - прв министер и советник на султанот, чувар на државниот печат; порано и главен заповедник на војската.
Изведенки
везирски прид.
везирскиот