а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

везилка

мн. везилки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35846
Жена што везе.
Англиски: stitcher Албански: qëndisëse
Примери:
Везилките од селото се собираат да везат и пеат.