а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

везе

везат; вези, везам, везеш, везете; везев, везеа; везел; везев; везејќи; везав, везаа; везел; везан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4161
1. Украсува со вез.
Англиски: embroider Албански: qëndis
Примери:
Оваа наша девојка не сака ни да шие, ни да везе, ниту да плете.
2. Брзо, убаво, рамномерно врши некое дејство (зборува, игра, се движи).
Албански: qëndis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги везе зборовите.
Изведенки
везење ср.
глаг. им.
Пример: Игли за везење.