а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

везев

везениот
Вид збор: Придавка
1. Украсен со вез.
Англиски: embroidered
Примери:
Везено шамиче.
Везени чорапи.
2. Што е со шари, со риги.
Примери:
Везени дињи.
Везени пиперки.