а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

везден

Вид збор: Прилог
Ранг: 5775
1. цел ден, по цел ден
Англиски: all the time
Примери:
Тој ја праша каде разодуваше везден денеска.
2. секогаш, во секое време
Англиски: permanently
Примери:
Кога зборуваше, косата везден и паѓаше врз очи.
Тие везден нешто се расправаат.