а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вежба

вежбаат; вежбал; вежбан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6552
1. Развива кај себе или кај некого навики, вештина, способности преку често и редовно повторување на определена работа, дејство.
Англиски: exercise
Примери:
Вежбам секое утро.
Тие вежби не сум ги вежбал.
Тој ги вежбаше војниците.
2. (се вежба) Прави вежби, добива умеење, вештина.
Англиски: train
Примери:
Се вежба да плива.
Се вежба да пишува убаво.
Изведенки
вежбање ср.
глаг. им.